Bizden Haberler  

Yumurta Üreticileri Genel Kurul Kararı (06 Eylül 2021)

Genel Kurul Kararını görüntülemek için tıklayın

Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Yeni Yılınız Kutlu Olsun..

25 Aralık Gaziantebin Kurtuluşu

Gaziantep’in kurtuluşunun 98 yılını Saygı ve Rahmetli anıyoruz.

Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Kenan UYGUR T.M.O Müdürü Cemil DOĞAN Beyi Makamında Ziyaret etti.

Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Kenan UYGUR T.M.O Müdürü Cemil DOĞAN Beyi Makamında Ziyaret etti.

Yumurta Zirvesi

Yumurta Zirvesi

Dünya Yumurta Günü

Dünya Yumurta Günü Kapsamında Yumurta Günü Kutlandı. Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Kenan Uygur Yumurtayı Severek üretmeye Birlik Üreticileri ile birlikte  Devam edeceğiz dedi.

Barış Pınarı Harekatı

Fırat’ın Doğusunda başlayan Barış harekatında Türk silahlı kuvvetlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun.Gaziantep Yumurta Üreticileri Başkanı Yusuf  Kenan UYGUR

#barışPınarıHarekatı

Şu anda yumurtada arz açığı da fazlası da yok

İSTANBUL, (DHA) - YUMURTA Üreticileri Merkez Birliği Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, "Şu anda yumurtada arz açığı da fazlası da yok.Yumurta fiyatlarındaki artış da düşüş de arz-talep dengesine bağlı" dedi.

Yumurta üretiminin maliyet artışlarına rağmen her ay yüzde 1-2 oranında arttığını söyleyen Pala, "Türkiye yıllık 22 milyar adet yumurta üretmekte ve yıllık 400 milyon doları aşan ihracat yapmaktadır. Şu anda ülkemizde yumurtada arz açığı da fazlası da bulunmamaktadır" diye konuştu.

"ARTIŞLAR YUMURTA FİYATLARINA YANSIMADI"

Yumurta fiyatlarındaki artışın ve düşüşün de arz-talep dengesine göre oluştuğunu ifade eden Pala, "Üreticiyi ciddi anlamda etkileyen maliyet kalemlerindeki fiyat artışları yumurta fiyatlarına yansımamakta, yansıyamamaktadır. Şu anki fiyat artışları, havaların soğumasıyla birlikte iç piyasada oluşan talep artışına bağlıdır ve son zamanlardaki maliyet artışından kaynaklı üretici aleyhine oluşan pozisyonu ancak olumluya çevirmiştir" ifadelerini kullandı.

"YUMURTA STOKLANABİLEN BİR ÜRÜN DEĞİLDİR"

Yumurtanın üretimi,paketlenmesi ve pazarlanmasının mevzuatla belirlenmiş olup yumurtanın pazarda kalma süresinin 21 gün olduğunu söyleyen Pala, "Üretici yüksek maliyetler ile üretimini sürdürme çabası içinde olup bir an önce ürününü paraya çevirme derdindedir. Yumurta stoklanabilen bir ürün olmadığı için üretici yumurtasını günlük paketlemekte ve pazara sunmaktadır. Bu yüzden al- sat yapan tüccarların üretim süreçleri ve mevzuatla bağdaşmayan, hiç bir dayanağı olmayan açıklamaları gerçekleri yansıtmamaktadır.Bazı tüccarların stok yapıp yapmadıklarını bilemiyoruz ancak şunu net olarak biliyoruz ki yumurta üreticisi sağlıklı sürülerden güvenilir yumurta üreterek en kaliteli yumurtayı tüketiciye ulaştırma derdindedir" dedi.

YUMURTANIN FAYDALARI

Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Protein: Yumurtanın en büyük özelliklerinden biri kırmızı ete oranla çok daha ucuz bir “kaliteli” protein kaynağı olması. 1 orta boy yumurta 5.5 gram protein içeriyor ve bu miktar günlük protein ihtiyacının %11’ini karşılıyor.

Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre yumurta özellikle sporcularda kas kitlesinin artması ve enerjinin korunması için tüketilebilecek en faydalı besinlerden biri. Aynı araştırma haftada 6 adet yumurta yemenin vücudun enerji üretimini belirgin oranda arttırdığını ortaya koyuyor.

Omega 3: Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir ancak vücudumuz tarafından üretilmez.

Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 yumurtada önemli oranda bulunmaktadır. 1 orta boy yumurta (omega 3 ile zenginleştirilmemiş normal yumurta) 32.6 mg omega 3 yağ asidi içerir.


  

B Vitamini: Kasların ve kalbin normal fonksiyonunu devam ettirmesi için önemli olan B1 ve B2 vitaminleri, sinir ve sindirim sistemleri tarafından kullanılan B3 vitamini, normal bir büyüme ve gelişim için gerekli olan B5 ve B12 vitaminleri, gıdalar yoluyla alınan proteinin vücut tarafından işlenmesinde kullanılan ve bağışıklık sistemi için gerekli olan B6 vitamini, hormon üretiminde kullanılan B7 vitamini ve hücrelerin DNA üretiminde kulanılanB7 vitamini, yani tüm B vitaminleri yumurtada bulunmaktadır. B kompleks vitaminlerini yetersiz olarak almak böbrek hastalıkları, tip 2 diyabet, katarakt, kalp hastalıkları, meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi son derece ciddi hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Yumurtayı özellikle B7 ve B12 vitaminleri için tüketebilirsiniz.

Kolin: Yumurta, B kompleks vitaminlerinden biri olan ve vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için oldukça önemli bir bileşen olan “kolin” bakımından en zengin gıdalardan arasında yer almaktadır.

Yetişkin erkekler için 550mg, kadınlar içinse 450mg günlük kolin alınması önerilmekle birlikte ortalama bir diyette genellikle bu rakamın altında kalınmaktadır.

Hücre yapısının korunması, sinir hücreleri arasında iletişimin korunması, yağların kan yoluyla karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları olan kolinin eksikliğinde damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artmaktadır. 1 adet büyük boy yumurta ortalama 80-100mg kolin içerir.

Selenyum: Selenyum minerali yeterli miktarda alınmadığında hipotrioid, halsizlik, zihin zayıflığı gibi sorunlar görülebilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük selenyum tüketimini 70mcg (mikrogram) olarak önermektedir. 1 orta boy yumurtanın yaklaşık 14 mcg selenyum içerdiği göz önüne alındığında 1 adet yumurtanın günlük selenyum ihtiyacının %20’sini karşıladığı söylenebilir.

Yüksek Tansiyon: Son yapılan araştırmalarda yumurta akında bulunan “peptit” adlı bileşenin yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğu sonucu elde edilmiştir.

Proteinin yapı taşlarından biri olan peptit “anjiyotensin-çevirici enzim (ACE)” olarak bilinen ve yüksek tansiyonun başlıca nedeni olan enzimin üretimini baskılıyor.

D Vitamini: Uzun dönemli eksikliğinde çocuklarda astım, yetişkinlerde bilişsel zayıflama, kanser, kalp ve damar hastalıkları riskini attıran D vitamini için en iyi kaynak güneş ışınlarıdır.

Uzmanlar günde 10-15 dakika güneşe çıkmanın D vitamini eksikliğini önleyeceğini belirtiyorlar. Ancak az güneş alan bir iklimdeyseniz ve D vitamini takviyesi kullanmak istemiyorsanız D vitamini içeren gıdaları daha çok tüketmeniz gerekebilir.

Yumurta, D vitamini içeren nadir gıdalardan biridir ve 1 orta boy yumurta günlük D vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılar.

 

  

T.C.GAZİANTEP GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI İLE GAZİANTEP YUMBİR TOPLANTISI

17.04.2018 Tarihinde T.C. Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü ile Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Sektörün Sorunlarının Konuşulduğu Geniş Katılımlı Toplantı Düzenlendi.

TERÖRE LANET

 

 

Gaziantep’imizi 20 Ağustos 2016 gecesi kana bulayan, 53 Canımızı aramızdan ayıran ve 10’larca Canımızı da yaralayan, insanlıktan çıkmış canileri ve onların iplerini tutan sahiplerini Allah(c.c) Kahhar ismiyle kahretsin.

 

Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar ailelerine de sabrı cemil niyaz ederim.

 

Y. Kenan Uygur

GAZİANTEP GIDA TARIM VE HAYVANCILIK PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

BASIN   AÇIKLAMASI                          

20.07.201615  Temmuz  2016     tarihinde    Ülkemizin    birlik   ve    beraberliğine   demokrasimize    hunharca          ve     alçakça    yapılmış   olan    darbe    teşebbüsü  Türk    Milletimizin   sağduyulu,  kararlı  ve    vakur   duruşuyla  tarihin    kendisine   yüklemiş     esaret      olgusundan     hazzetmeyen   anlayaşıyla     bir    kez     daha    tek  vücut    olmuştur. Bu  alçakça  ve   pervasızca   anlayışı    zihniyet   kirliliği   içerisinde  demokrasimize   yapılan saldırı   aziz   milletimizin  ve  devletimizin  azmiyle   tüm   dünyaya  esaret   zilliyetini     yaşamaktansa  şehitlik olgusunu   benimseyip    devletini   ilelebet   payidar  kılma   adına  canlarını  hiçe  sayarak   kirli emellere  geçit verilmemiştir. Bu   Ülke   3 – 5 vatan  hainine   pabuç   bırakılacak   kadar   kolay    kurulmamıştır. Bu    çağdışı   anlayışla   Ülkemizin   birlik  ve   beraberliğine   gölge   düşürme   adına   beklenti   ve hayallerle   zihniyetini   karatmış     ortaçağ  anlayışının  etkisinden   çıkamamış    tüm  şer  odaklarına  dünya  tarihine    geçecek   bir tarih  yazılmıştır. Olayların   başladığı  andan itibaren  şiddetle  tepki  ve  vakur  duruşunu    ortaya  koyan    Sayın Cumhurbaşkanımız   Recep   Tayyip  Erdoğan’ a,  Başbakanımız   Sayın   Binali    Yıldırıma ‘a, hükümet  üyelerine, siyasi   parti  başkanlarına,   milletvekillerine,   basın  ve  sivil    toplum     kuruluşlarına   velhasıl top yekün    Türk Milletine   çok   teşekkür eder,  şükranlarımızı   arz ederim.     Bu     menfur  olayda    şehit  düşen   polis,  asker  ve sivil   vatandaşlarımıza    Allahtan  ‘tan  rahmet, yaralılarımıza    acil   şifalar   diliyorum.       GAZİANTEP  GIDA  TARIM  VE  HAYVANCILIK  PLATFORMU  

DEMOKRASİ KAZANDI

15 Temmuz 2016 gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış bir grup darbeci çetenin, Türkiye’nin geleceğini ,insanını ve ekonomisini baltalamak üzere girişrikleri darbe girişimini asla kabul etmiyoruz.

Milletimize , devletimize , demokrasimize ve birliğimize kast eden 15 Temmuz gecesindeki hain darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

Milli iradeyi hiçe sayan bu alçakça girişim sonrasında cesaretle demokrasimize ve geleceğimize sahip çıkan halkımıza minnetlerimizi sunuyor bu uğurda şehit olan vatan evlatlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Yusuf Kenan UYGUR
Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı

YUMURTANIN SPORCULARA FAYDASI

  • Yumurtanın faydaları ve vücut geliştirme ile ilgisi, sporcuların yumurta proteinine gösterdiği ilgiyi arttırmaktadır. Neden fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenenler koli koli yumurta tüketiyor? Yumurtanın fazlasının zararı var mıdır? Yumurtanın sadece beyazı mı yenmelidir? Bu sorular ağırlık çalışmasına başlayanların temel sorularındandır.
  • Karnınız acıktı ve buzdolabını açtınız, içinde çeşitli yiyecekler ve yumurta var. Saat ise geç oldu ve vücudunuzun yağlanmasını istemiyorsunuz. İşte yumurta sizin için eşsiz bir yiyecektir. Vücut geliştirme ile ilgilenenler ya da “zayıflamak için diyet” yapanlara sürekli olarak önerilen protein diyetinin vazgeçilmezi olacak olan yumurtayı alın, haşlayın ve yiyin. Benim önerim budur. Neden mi? Detaylara geçelim o zaman. 

                                                  YUMURTADAKİ Protein, Vitanim Ve Minareller

  • Yumurta birçoğumuz için günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için en ucuz yollardan birisidir şüphesiz ki. Özellikle fitness ile uğraşanların protein ihtiyacını karşılamak konusunda yumurtanın beyazı mükemmel bir saflıkla kullanılabilmektedir. (Protein konusunda detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.) Her ne kadar yumurtanın sarısı, yumurtanın tüm yağını içeriyor olsa da vitaminlerin ve besinlerin çoğunu da içermektedir. Yumurtanın beyazı ve sarısı karşılaştırıldığında hangisinin neleri içerdiğini daha iyi anlayabiliriz.
  Yumurta Beyazı Yumurta Sarısı
Kalori 16 54
Yağ(g) 0 5
Kolesterol(mg) 0 210
Sodyum(mg) 55 8
Karbonhidrat(g) 0 1
Şeker 0 0
Protein 3 3
Vitamin A (IU) 0 245
Vitamin B12(mcg) 0 0,3
Vitamin D (IU) 0 18,2
Kalsiyum (mg) 2,3 21,9
Folat (mcg) 1,3 24,8
Potasyum (g) 53,8 18,5
Selenyum (mcg) 6,6 9,5
Omega-3 (mg) 0 38,8

Et alamayanlara yumurta önerisi

Et alamayanlara yumurta önerisi
Türkiye'de un tüketimi, gelişmiş ülkelerden yaklaşık üç kat fazla fakat hayvansal protein tüketimi çok düşük seviyededir.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, Türkiye'de un tüketiminin gelişmiş ülkelerin yaklaşık üç katı olduğunu, buna karşılık hayvansal protein tüketiminin son derece düşük seviyede kaldığını belirterek, "Et alamayan tüketiciler, hayvansal protein açığını, her yerde kolayca bulunabilen ve ucuz olan yumurta tüketerek giderebilir" dedi.

Sungur yaptığı açıklamada, Türkiye'de beslenme şeklinin, gelişmiş ülkelerin aksine bitkisel gıda ağırlıklı olduğuna işaret etti.

Hayvan ürün maliyetlerinin kısmen yüksek olması ve tüketicinin alım gücünün düşüklüğünün hayvansal ürün tüketimini kısıtladığını ileri süren Sungur, gelişmiş ülkelerde kişi başına 70 gramı hayvansal kökenli 102 gram olan günlük protein tüketiminin, Türkiye'de 17 gramı hayvansal kökenli 84 grama indiğine dikkati çekti.

Sungur, Türkiye'de tüm hayvansal ürünlerin kişi başına tüketiminin, gelişmiş ülkelerin altında olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'de kişi başına 320-325 kilogram un tüketilirken, gelişmiş ülkelerde bu rakam 70-110 kilogram arasında değişmektedir. Bu da göstermektedir ki Türkiye, gelişmiş ülkelere göre yaklaşık 3 kat fazla un tüketmektedir. Türkiye’de kişi başına yıllık et tüketimi 12 kilogramken ABD'de 117, Arjantin’de 100, Avustralya’da 95 kilograma ulaşıyor. Avrupa’da ise deli dana hastalığına rağmen kişi başına düşen yıllık et tüketimi 105 kilogram civarındadır."

- "Fiyatı arttı, tüketimi daha da düştü"

Hüseyin Sungur, et tüketimindeki kıyaslamada aradaki uçurumun en önemli nedenin ekonomik olduğunu ifade ederek, "Yükselen kırmızı et fiyatları, zaten düşük olan et tüketiminin daha da düşmesine neden olmuştur" dedi.

GAZİANTEP YUMURTACILAR BİRLİĞİ KONGRE YAPTI

Gaziantep Yumurtacılar Birliği Şube Başkanlığı Olağan genel kurulu yapıldı. Tek liste ile gidilen genel kurulda Kenan Uygur güven tazeledi. Dernek binası toplantı salonunda gerçekleşen olağan genel kurula Gaziantep Yumurta Üreticileri katıldı.Yapılan genel kurul sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Kenan Uygur.. Yönetim Kurulu üyeliklerine Hurşit Bilecan,Yakup Katırlı,Mehmet Öztürk,Adil Aslan yürek getirildi...

GIDA FİYATLARI ANLIK TAKİP EDİLECEK

GIDA FİYATLARI ANLIK TAKİP EDİLECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda fiyatlarında yaşanan değişimleri kontrol altına almak için harekete geçiyor. Fiyat değişimleri artık anlık takip edilecek. Bakanlıktan gıda fiyatlarına yakın markaj. Pazarlama Bilgi Bankası ile gıda fiyat değişimleri anlık olarak takip edilecek. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaları yakın takibe almak için harekete geçti. Gıda fiyatlarındaki artışı izlemek ve önlemler almak amacıyla kurulan "Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi" geçtiğimiz perşembe günü son toplantısını yaptı. Komite, gıda fiyatlarındaki artış ve bunun enflasyona olan etkisini görüştü. Toplantıda bu soruna karşı atılabilecek adımlar masaya yatırıldı. Komitenin önerileri yarın gerçekleştirilecek Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) ele alınacak. Bakanlık, artan gıda fiyatları ile mücadelede ayrıca "Pazarlama Bilgi Bankası" sistemini hayata geçirecek. Bu sistemle üretim ve tüketimde meydana gelen fiyat istikrarsızlığının önüne geçilmesi planlanıyor. Sistem üzerinden Türkiye'de gıda ürünlerindeki fiyat değişiklikleri ve dünyadaki üretim hacmindeki gelişmeler anlık olarak takip edilecek. Türkiye'deki tarımsal üretim, tüketim, ithalat, ihracat, stoklar ve fiyatlarla ilgili güncel verilerin takip edilmesini sağlayacak sistemin üretim ve tüketim sürecine yönelik doğru kararlar alınmasına yol gösterici bir rol üstlenmesi hedefleniyor. "Pazarlama Bilgi Bankası" sistemi, üreticilerin ürünlerine yeni pazarlar bulmasına da katkı sağlayacak. Dünyada öne çıkan pazarların üretim ihtiyacı izlenecek.

TÜRK GIDA KODEKSİ YUMURTA TEBLİĞİ

Yumurta sarısının ve akının faydaları

Yumurta sarısının ve akının faydaları

faydaları saymakla bitmiyor. Çoğumuz, yumurtanın sarısını, akına karşı çok severiz.  Genelde haşlanmış veya tavada yumurtanın en beğenilen yeri kesinlikle sarısıdır. Bir yumurta sarısında bulunana dört gram protein, vücudumuz için çok gereklidir.

Aslında, yapılan araştırmalarda yumurtanın bir bütün olarak gerekli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yumurtakabuğunda bulunan yoğun kalsiyum, kemik yapımız için gereklidir. Fakat yumurta kabuğu yemek çok zordur. Yumurta kabuklarını robotta toz haline getirerek, tuz, çorba ve yemeklerin içine karıştırarak yenilebilir. Böylece bol kalsiyum da alınmış olacaktır. Yumurta akı, sarısı kadar çok protein kadar zengin değildir ama, yaklaşık onun yarısı kadar protein içermektedir. Yumurta sarısında bol kolesterol bulunurken, akında hiç kolesterol yoktur. Yumurta akı, potasyum açısından çok zengindir. Sarı ve akının içinde eşit miktarda bulunan tek şey ise, B vitaminikomplekslerinden olan Niasin vitaminidir. Özellikle, menopoz dönemine giren kadınlar için çok gereklidir. En zengin kolesterol kaynağı olsa da, yumurta kan kolesterol değerine hafif bir etki yaratmaktadır. Günde tek yumurta yiyen bir insanda, kan kolesterol değeri çok etkilenmemektedir. Yumurta taze alınmalı ve hızlı tüketilmelidir. Yumurta akı asla çiğ tüketilmemelidir. Çiğ yumurtaBiotin’in vücut tarafından kullanılmasına engel olmaktadır bu nedenle çiğ yenmemelidir. Annelerimizin her sabah okula giderken çiğ olarak içirdiği yumurta, bağırsaklarda bakteri ve parazit oluşumu yapabilmektedir. Bu nedenle, çiğ yumurta yememek lazımdır.

Kaliteli ve gıda olarak kuvvetli bir besin olan yumurtayı, mümkün olduğunca günde 1 adet tüketmenin sağlığımıza faydası büyüktür. Ayrıca, yumurta kabuğunun robotta çekilerek bol miktarda tüketilmesi kemik erimesi, menopoz gibi hastalıkların yanı sıra, çocukların kemik gelişiminde önemlidir. Taze olarak ve pişmiş bir şekilde tüketilmesi gereken yumurta, güçlü bir protein kaynağı olduğu gibi, bol miktarda B vitamini türevleri içermektedir.

2. Yumurta Zirvesi Antalyada Gerçekleşti

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yumbir) tarafından 5-8 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya'da yumurta sektörünün geleceğini paydaşları ile birlikte tasarlamak yeni gelişmeleri paylaşmak ve sektörde düşünce birlikteliğini oluşturmak üzere düzenlenen 2. Yumurta Zirvesine ilgi büyüktü.

DÜNYA YUMURTA GÜNÜ KUTLU OLSUN

Her yıl Ekim ayının ikinci cuma günü, dünyanın birçok ülkesinde ‘Dünya Yumurta Günü’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Yumurta ihracatını yıllık yaklaşık 400 milyon dolara çıkarak dünyada ikinci sıraya yerleşen Türkiye ise bu yıl kutlamayı fazlasıyla hak ediyor diyen, Gaziantep Yumurtacılar Birliği başkanı Kenan Uygur Dünya yumurta gününü kutladı. Ekim ayının ikinci haftası cuma günü kutlanan dünya yumurta günü geçtiğimiz yıl Gaziantep’te de etkinliklerle kutlanmıştı. Kenan Uygur, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta 68 kalorilik değeri ile oldukça makul bir öğün destekleyicisidir. Hem ekonomik hem düşük kalorili hem de besleyici olan bir besin alerjik bünyeler haricinde çoğu kişinin diyetlerinde yer alabilir, diyerek yumurtanın bir gün değil her gün hatırlanması gerekir şeklinde konuştu...

Damla Matbaa ve Ajans Hizmetlerine Teşekkür Ederiz

Gaziantep Yumurtacilar Birliği olarak kurumsal kimlik çalışmalarımız ve web sitemizde emeği geçen Damla Matbaa ve Ajans hizmetlerine teşekkür ederiz...

Yumurtayı Pişirirken

Yumurtalı yemekler hazırlanmadan önce ve sonra ellerin, kullanıcak kapların araçların yıkanması gereklidir. Çiğ yumurtalar temiz kaplara kırılmalıdır. Kullanılacak miktar kadar yumurta buzdolabından dışarıya çıkartılmalıdır. Yumurta içeren ve yumurtadan zengin yiyecekler hazırlanması sürelerinin haricinde iki saatten fazla buzdolabının dışında tutulmamalıdır. Yumurta kabuklu olarak pişirildiğinde 4 dakikada beyazı, 12 dakikada tamı katılaşır. Yumurta içere n bütün tarifelere piirilme işlemi uygulanmalıdır. Çiğ yumurtaın hem sindirimi güçtür hem de mikroorganizmaların bulaşma riski vardır. Salmonella enfeksiyonları en çok rastlanılanıdır. Çiğ yumurtanın beyazındaki avidin, sarısında bulunan B grubu vitaminlerden biyotini bağlayarak kullanılmasını engeller. Pişirme ile bu olumsuz etki önlenir. Yumurtanın pişirilme süresinin iyi ayarlanması gereklidir. Örneğin; yumurtayı haşlaşa süresi uzarsa ve yumurta bayatsa sarıdaki demir, beyazdaki sülfür ile birleşerek yumurta sarısının etrafında yeşil bir halka oluşur (Demir sülfür halkası). Uzun süre pişirilen yumurtaların sindirimi güçleşir ve uygulanan pişirme yöntemine göre B grubu vitaminlerde kayıplar oluşur. Kayıpları önlemek için yumurtayı yağa kırma yerine, diğer yöntemler ile pişirme tercih edilmelidir. Yumurta beyazı ve sarısındaki besin ögelerinin tür ve miktarı farklılık göstermektedir.

HAYATIN KAYNAĞI YUMURTA

• Yumurta, doğal ambalajı ile hiç bir şekilde hile yapılmayan tek gıdadır.
• Yumurta, besin kalitesi açısından anne sütünden sonra ikinci sıradadır.
• Yumurta, zeki, başaralı çocukların yetişmesi için beyinsel fonksiyonlarını etkileyen Kolin’in en yoğun olduğu besindir.
• Yumurta, çocukların zeka seviyelerinin artışında büyük ölçüde etkilidir.
• Yumurta, göz sağlığını korur, felç riskini azaltır.
• Yumurta, bayanlarda göğüs kanseri riskini azaltır, menopoz ’un hafiflemesini sağlar.
• Yumurta, kanser, kalp, damar hastalıklarından korunmada yardımcıdır.
• Yumurta, değerli bir demir kaynağıdır.
• Yumurta, büyüme, gelişme ve hastalıklardan korunmada etkilidir.
• Yumurta, kronik hastalıklardan korunmada, sindirim sisteminin sağlığında ve korunmasında önemlidir.
• Yumurta, yüksek besin öğesi içeriğine rağmen, düşük kalorilidir.
• Yumurta, içinde bulundurduğu 12 çeşit besin öğesi ile 6. aydan itibaren her yaştaki insanın her gün tüketmesi gereken önemli besindir.

Sağlıklı yaşamak için yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli ve dengeli beslenme için bir canlıya hayat verecek kadar yüksek besleyici değere sahip,
lezzetli, üstelik besini yüksek olan yumurtayı sofralarınızdan eksik etmeyiniz...

Yumurta Hakkında Bilinmeyenler !

Yapılan bir araştırma, kahvaltıda yumurta tüketmenin, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koydu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde yapılan araştırmaya göre , besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi .

Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.


Gaziantep Yumurta Üreticileri Bir Araya Geldi

Gaziantep Yumbir (Yumurtacılar Birliği) bir araya gelerek kalite standartlarını dahada arttırmak ve halk sağlığı açısından dünya standartlarına ulaşmak için kararlar aldı..

DÜNYA YUMURTA ÜRETİCİLERİ LİZBONDA BULUŞTU

Dünya Yumurta Üreticileri Lizbon’da Buluştu
Yumurta Komisyonu tarafından(IEC) tarafından Lizbon'da düzenlenen İş Konferansı’nda dünya yumurta sektörünün önemli konuları Üst Düzey Konuşmacılar tarafından ele alındı.
 
Uluslararası Yumurta Komisyonunun tarafından her yıl düzenlenen iş konferansı bu yıl 12-14 Nisan 2015 tarihleri arasında Lizbon’da gerçekleştirildi. Konferansa değişik ülkelerden, çok sayıda üretici ve tedarikçi firma temsilcisi ve bazı ülkelerin üretici örgüt temsilcileri katıldı. 12-14 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Konferansta yumurta sektörüne ilişkin gündemdeki önemli konular Üst Düzey Konuşmacılar tarafından ele alındı.
İlk gün gerçekleşen “Yumurta Üretimi” konulu oturumda kuş gribi konusuna odaklanıldı ve Hollanda Ekonomik İşler Bakanlığı Baş Veteriner Hekimi Dr. Christianne Bruschke “Kuş Gribini yenmek için çalışmak” konulu bir sunum yaparken, yine Hollanda’dan Ovoned firması başkanı Eric Hubers konferansa “yüksek patojenli kuş gribinin izlenmesi ve kontrolünde en iyi uygulamalar” başlıklı sunumu ile katıldı.
“Müşteriye Odaklanmak” Oturumunda ise ABD California-Davis Üniversitesinden Dr. Joy Mench “Kümes/Yetiştirme Sistemleri, Sürdürülebilir Yumurta Üretimi” başlıklı bir konuşma yaptı. Tartışmalarda kafes sistemleri, alternatif yetiştirme yöntemleri avantaj ve dezavantajları ile ele alındı. Bu oturumda bir diğer önemli konuşmacı Susan Hallam ise  "Digital Pazarlama Öncülüğü, e-posta yoluyla ürün tanıtımı, on-line pazarlama, akıllı telefonlara uyumlu web tasarımı konularındaki gelişmeleri ve yumurta sektöründe kullanım imkanlarını ele aldı.
 
Hayvan Bakımının Sürekli İyileştirilmesi” konusunda ilk sunumu İngiltere Yumurta Endüstrisi Konseyi CEO’su Mark Williams “Gaga kesmenin AB’deki geleceği” konusunda yaparken, Hendrix Firmasının ARGE Müdürü Frans Van Sambeek “erkek yumurtacı civcivler için çözümler” başlıklı bir sunum yaptı. IEC Ekonomi Analisti Peter Van Horne ise “erkek yumurtacı civcivler ve yarattığı ekonomik etki” hakkında bir sunum yaptı. “Yumurta İşleme” konulu oturumda ise, Portekiz Gıda’nın Başkanı Amandio Santos tarafından yapılan “Portekiz Yumurta Ürünleri Endüstrisi- Ortak Stratejilerle Değer Yaratmak” konulu sunumu Noble Egg Innovations firması yetkilisi Sara Gibbins küreselleşmenin “yumurta işleme endüstrisine etkileri” ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
Konferansa ayrıca Uluslararası Yumurta Konsorsiyumun yumurtanın besleyici değeri üzerine yaptığı araştırmalar, Uluslararası yumurta vakfının faaliyetleri, yeni ürün geliştirme, tüketici davranışları ve ABD’de günlük kolesterol sınırlamasının kalkması ve yeni beslenme kılavuzu konularında sunumlar gerçekleştirildi.
Konferansta Türkiye’den YUM-Bir adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya ve Genel Sekreter Dr. Hüseyin Sungur’un yanı sıra Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Müjdat Sezer, KTG Başkan Yardımcısı Bedri Girit ile yönetim kurulu üyesi Cem Sağır ve Anako firması sahibi Metin Akman katılmışlardır.

AMERİKAN TARIM BAKANLIĞI ULUSLARARASI KUŞ GRİBİ VE KANATLI TİCARETİ KONFERANSI DÜZENLEDİ

AMERİKAN TARIM BAKANLIĞI ULUSLARARASI KUŞ GRİBİ VE KANATLI TİCARETİ KONFERANSI DÜZENLEDİ
 
Değişik ülkelerde yaşanan yüksek patojenli kuş gribi salgınlarının seyrini belirlemek, hastalığın kanatlı ve kanatlı ürünleri ticaret yoluyla bulaşma risklerini gözden geçirmek ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla ABD Tarım Bakanlığı, Hayvan ve Bitki Sağlığı Kontrol servisi tarafından 22-24 Haziran 2015 tarihleri arasında Baltimore/Maryland’de Uluslararası Kuş Gribi ve Kanatlı Ticareti Konferansı düzenledi. Konferansta Amerika Veteriner Servisi üst yöneticileri ve uzmanlarının yanı sıra, değişik ülkelerin veteriner servisi yetkilileri, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE),Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), Avrupa Komisyonu temsilcileri ile Ulusal ve Uluslararası sektörel kuruluşlarından 200 kişi katılmıştır.Konferansa Türkiye'den Yum-Bir adına  Genel Sekreter Hüseyin  Sungur katılmıştır.
 
Konferansta bireysel sunumların yanı sıra Asya, Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika kıtalarında kuş gribi salgınını tartışmak üzere her kıta için ayrı ayrı panel düzenlenmiştir. Bireysel sunumlarda kuş gribi virüslerinin patojinetisi, epidemiyolojisi ve bulaşma yolları gibi teknik konular ele alınırken, panellerde Güney Kore, Tayvan, Tayland, Vietnam, Almanya, Hollanda, İngiltere, Avrupa Komisyonu, Japonya, Amerika, Kanada, Meksika, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mısır, Nijerya veteriner otoritelerinin temsilcileri ülkelerinde yaşanmış ve yaşanmakta olan kuş gribi vakaları hakkında bilgi sunmuşlar, hastalık ile mücadele stratejileri, aşılama yaklaşımları OIE’nin kuş gribi kodu hakkındaki görüşlerini paylaşmışlardır. FAO, OIE ve Avrupa Komisyonu temsilcileri ise kuruluşlarının hastalıkla mücadeledeki rollerini ve bundan sonra yapabileceklerini anlatmışlardır.

Ülkelerin bilgi ve tecrübelerinin tartıştığı konferansta; Biyogüvenlik, sağlıklı ve hastalığın görüldüğü zamanda yapılacak izleme/tarama (surveylans),OIE kuş grubu kodunun yenilenmesi, Bölümlendirme ve/veya Bölgeselleşme yaklaşımının uluslararası ticarette geçerli kılınması konuları öne çıkmıştır.
Kuş gribinin ülkesel değil küresel bir sorun olduğu, hastalık ile mücadele için uluslararası bir strateji geliştirilmesi gerektiği konularında görüş birliğine varılmış, konunun tek tıp yaklaşımı çerçevesinde ele alınarak, tıpkı gıda güvenliği ve antibakteriyel dirençlilikte olduğu gibi dünya kamuoyunun gündemine taşınması kararlaştırılmıştır.
KONFERANSTA MUTABIK KALINAN KONULAR 
*Kuş gribinin yakın zamanda dünyadan eradikasyonun mümkün olmadığı, bu yüzden uluslararası ticaretin devamı için çözüm üretilmesi,
* Bölümlendirme/Bölgeselleşme yaklaşımı tüm ülkelerce kabul edilmesi ve ticaretin bu yaklaşım ile yolla sürdürülebileceği,
* Veteriner servisleri arasındaki bilgi paylaşımının artırılarak küresel ölçekte şeffaflığın sağlanması,
* Dünya Hayvan Sağlığı (OIE) kuş gribi kodunda yapılacak değişiklik ile ticari ve ticari olmaya işletme ayrımın net bir şekilde yapılarak ticari yasak ve kısıtlamalar buna göre düzen göre düzenlenmeli, *Bölümlendirme/Bölgeselleşmenin ithalatçı ülkelerce kabul görmesinin; Ülkelerin veteriner servislerinin kapasite ve güvenilirliğine, hastalığın ülkedeki yaygınlık durumuna ve ithalatçı ülke veteriner otoritesinin ikna olmasına bağlı olduğu,
*Yaygın aşılmanın yanlış olduğu ancak hastalığın engellenemez hale gelmesi halinde belli süre için belirli alanlarda stratejik aşılamanın yapılabileceği,
*Aşılmanın uluslararası ticarete engel olmaması gerektiği *Kuş gribi görülen Ülkelerde kanatlı ürünlerine karşı olumsuz tüketici tepkisi oluşmadığı.

TÜRKİYE'NİN TEK TAVUKÇULUK FUARI VIV TÜRKİYE 2015 KAPILARINI AÇTI

 

TÜRKİYENİN TEK TAVUKÇULUK FUARI VİV TÜRKİYE 2015 KAPILARINI AÇTI
Bugün İstanbul Fuar Merkezi Salon 9-10-11 ve fuar alanı dışında kurulan profesyonel çadır alanı ile birlikte brüt 18 bin 336 metrekare alan üzerinde kapılarını 7. defa açan Türkiye’nin tek Tavukçuluk ve Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı VIV TÜRKİYE 2015, HKF Fuarcılık AŞ organizasyonu ile üç gün boyunca dünya kanatlı sektörüne ev sahipliği yapacak. Yüzde 70 oranında yurt dışından katılım olan fuarın açılışını T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Bilimsel Tavukçuluk Derneği Türkiye Şubesi Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Hamit Aygül ve HKF Fuarcılık Genel Müdürü Bekir Çakıcı gerçekleştirdi. Ayrıca, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok ve İstanbul İli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül de açılışta hazır bulundu. 2013 yılındaki en son VIV TÜRKİYE fuarına göre yüzde 10’luk bir büyüme gösteren bu seneki fuar, dünya üzerinde düzenlenen diğer VIV fuarlarından farklı olarak sadece tavukçuluk sektörüne yönelik düzenlenen ve bu yönüyle dünyanın en büyük ikinci VIV fuarı oldu.

Alım heyetleri VIV TÜRKİYE 2015 Fuarı’nı ziyaret ediyor
Fuarın kanatlı sektörü için en verimli şekilde geçmesi amacıyla HKF Fuarcılık AŞ fuara yurtdışından alım heyetleri getiriyor. Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Hindistan, İran, Irak, Ürdün, Kazakistan, Kosova, Lübnan, Fas, Umman, Filistin, Katar, Sudan, Tataristan, Tunus, Türkmenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yaklaşık 350 kişilik heyetin fuar katılımcıları ile görüşerek önemli alımlarda bulunması ve fuara bu sene yerli ve yabancı yaklaşık 15 bin profesyonelin ziyareti bekleniyor. Şimdiye kadarki en büyük VIV TÜRKİYE fuarı VIV TÜRKİYE, “Dünya Fuar Endüstrisi Birliği UFI” Onaylı Fuar Sertifikası’na sahip olmasının yanı sıra “Avrupa Tarım Fuarları Federasyonu EURASCO”ya da üye bir etkinliktir. VIV TÜRKİYE, Türk kanatlı sektörünün beyaz et, yumurta, ekipman ve teknolojileri konusunda söz sahibi firmalarını bir araya getirerek sektörün ihracat potansiyelini arttırmaya yönelik önemli katkılar sağlamaktadır. Merkezi Hollanda’da bulunan VNU Exhibitions Europe konsorsiyumuna ait uluslararası tescilli marka olan VIV fuarlarının Türkiye ayağı olan VIV TÜRKİYE, hem Türkiye’deki hem de bölgedeki en büyük ve tek, dolayısıyla da tavukçuluk ve teknolojileri alanının vazgeçilmez fuarı olmayı başardı. Bu seneki fuara kanatlı sektöründen 153’ü yerli, 359’u yabancı toplam 512 firma direkt veya dolaylı katılarak üç gün boyunca en yeni ürün ve hizmetlerini sergileyecek.

VIV TÜRKİYE 2015 çatısı altında bazı etkinlikler düzenlendi
VIV TÜRKİYE’nin profesyonel ziyaretçileri, fuarın 7. yılında da hem bilimsel hem de aktüel etkinlikler kapsamında, konunun uzmanlarının engin tecrübelerinden yararlanma olanağı bulacak. Fuarda HKF Fuarcılık ve Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG) tarafından “Kanatlı Sektörü ve Gelecek Hedefleri” başlıklı bir panel düzenlendi.

Yum-Bir ilgi gördü
Tavukçuluk Fuarı'na katılan YUM-BİR yerli ve yabancı yumurta üreticilerinden büyük ilgi gördü.Yum-Bir standını ziyeret eden üreticilerine yum-bir faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.Öte yandan yaşanan kuş gribinin sektöre yansımaları ve başta biyogüvenlik olmak üzere gelecekte alınacak tedbirler anlatıldı. Kasım 2015 yapılacak Yumurta Zirvesi nin tanıtımı yapıldı,çok sayıda tedarikçi firma ile işbirliği imkanları tartışıldı. Fuarı ziyaret eden çok sayıdaki, yumurta üreticisi yeni teknolojiler ile tanışma ve ikili görüşmeler yapma fırsatı elde etti ve yeni bilgiler edinerek illerine döndü. Fuarın, gelecek dönemde kanatlı ürünleri üretimine önemli katkılar sağlaması beklenmektedir

 

 

Copyright Gaziantep Yumurtacılar Birliği 2015 | Tüm Hakları Saklıdır