DÜNYA YUMURTA ÜRETİCİLERİ LİZBONDA BULUŞTU  

Dünya Yumurta Üreticileri Lizbon’da Buluştu
Yumurta Komisyonu tarafından(IEC) tarafından Lizbon'da düzenlenen İş Konferansı’nda dünya yumurta sektörünün önemli konuları Üst Düzey Konuşmacılar tarafından ele alındı.
 
Uluslararası Yumurta Komisyonunun tarafından her yıl düzenlenen iş konferansı bu yıl 12-14 Nisan 2015 tarihleri arasında Lizbon’da gerçekleştirildi. Konferansa değişik ülkelerden, çok sayıda üretici ve tedarikçi firma temsilcisi ve bazı ülkelerin üretici örgüt temsilcileri katıldı. 12-14 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Konferansta yumurta sektörüne ilişkin gündemdeki önemli konular Üst Düzey Konuşmacılar tarafından ele alındı.
İlk gün gerçekleşen “Yumurta Üretimi” konulu oturumda kuş gribi konusuna odaklanıldı ve Hollanda Ekonomik İşler Bakanlığı Baş Veteriner Hekimi Dr. Christianne Bruschke “Kuş Gribini yenmek için çalışmak” konulu bir sunum yaparken, yine Hollanda’dan Ovoned firması başkanı Eric Hubers konferansa “yüksek patojenli kuş gribinin izlenmesi ve kontrolünde en iyi uygulamalar” başlıklı sunumu ile katıldı.
“Müşteriye Odaklanmak” Oturumunda ise ABD California-Davis Üniversitesinden Dr. Joy Mench “Kümes/Yetiştirme Sistemleri, Sürdürülebilir Yumurta Üretimi” başlıklı bir konuşma yaptı. Tartışmalarda kafes sistemleri, alternatif yetiştirme yöntemleri avantaj ve dezavantajları ile ele alındı. Bu oturumda bir diğer önemli konuşmacı Susan Hallam ise  "Digital Pazarlama Öncülüğü, e-posta yoluyla ürün tanıtımı, on-line pazarlama, akıllı telefonlara uyumlu web tasarımı konularındaki gelişmeleri ve yumurta sektöründe kullanım imkanlarını ele aldı.
 
Hayvan Bakımının Sürekli İyileştirilmesi” konusunda ilk sunumu İngiltere Yumurta Endüstrisi Konseyi CEO’su Mark Williams “Gaga kesmenin AB’deki geleceği” konusunda yaparken, Hendrix Firmasının ARGE Müdürü Frans Van Sambeek “erkek yumurtacı civcivler için çözümler” başlıklı bir sunum yaptı. IEC Ekonomi Analisti Peter Van Horne ise “erkek yumurtacı civcivler ve yarattığı ekonomik etki” hakkında bir sunum yaptı. “Yumurta İşleme” konulu oturumda ise, Portekiz Gıda’nın Başkanı Amandio Santos tarafından yapılan “Portekiz Yumurta Ürünleri Endüstrisi- Ortak Stratejilerle Değer Yaratmak” konulu sunumu Noble Egg Innovations firması yetkilisi Sara Gibbins küreselleşmenin “yumurta işleme endüstrisine etkileri” ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
Konferansa ayrıca Uluslararası Yumurta Konsorsiyumun yumurtanın besleyici değeri üzerine yaptığı araştırmalar, Uluslararası yumurta vakfının faaliyetleri, yeni ürün geliştirme, tüketici davranışları ve ABD’de günlük kolesterol sınırlamasının kalkması ve yeni beslenme kılavuzu konularında sunumlar gerçekleştirildi.
Konferansta Türkiye’den YUM-Bir adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya ve Genel Sekreter Dr. Hüseyin Sungur’un yanı sıra Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Müjdat Sezer, KTG Başkan Yardımcısı Bedri Girit ile yönetim kurulu üyesi Cem Sağır ve Anako firması sahibi Metin Akman katılmışlardır.

 

Copyright Gaziantep Yumurtacılar Birliği 2015 | Tüm Hakları Saklıdır